Az épületeken belüli terek elválasztására válaszfalszerkezeteket alkalmazunk. A válaszfalak a teherhordó födémekre vagy alápincézetlen földszintes épületszakaszon önsúlyuktól függően alapozásra vagy aljzatbetonra támaszkodnak.
A válaszfalakkal szemben támasztott követelmények:
A válaszfalakkal szemben általában (az alkalmazott anyagtól, szerkezettől, ill. rendeltetéstől függően) az alábbi követelmények támaszthatók:
- - szilárdság,
- - merevség,
- - véshetőség, szegezhetőség, alakíthatóság,
- - vakolattartás, burkolási és egyéb esztétikus felületképzési lehetőség,
- - hő- és hangszigetelő képesség,
- - tűzbiztonság,
- - légzárás,
- - szerelvényezhetőség,
- - flexibilitás, átszerelhetőség,
- - kis önsúly,
- - gazdaságosság.
Kézi falazóelemekből készített válaszfalak
A kézi falazóelemekből épített válaszfalak hagyományos kőműves munkával az elemek habarcshézagba rakásával készülnek.
A kis vastagságú válaszfalak állékonyságát a vízszintes habarcshézagokban vezetett és a főfalakhoz erősített lágyvas huzalokkal fokozzák (99. ábra)
A kézi falazóelemek anyagai válaszfalépítésnél a következők lehetnek:
- - tömör kisméretű égetett agyag- vagy mészhomoktégla,
- - kevés- vagy soklyuku magasított vagy kettősméretű tégla,
- - égetett üreges kerámia válaszfallapok,
- - gázszilikát vagy könnyűbeton válaszfallapok,
- - gipsz ill. gipszperlit kézi falazóelemek (101. ábra),
- - középfalu vagy kettősfalu üvegtégla elem.
Az égetett kerámia válaszfallapokból 6 vagy 10 cm vastag válaszfal készíthető (100. ábra). A válaszfallapokból lágyvas huzal merevítéssel falazott szerkezet, szilárdság és merevség szempontjából elfogadható, jól véshető, könnyen szegezhető. Kis súlya miatt a födémeken bárhol elhelyezhető. Vízellátási és egyéb szerelvények elhelyezése esetén 10 cm vastag változat alkalmazandó. A minden második vízszintes hézagban vezetett lágyvas huzalok a főfalba tüskékkel befogott függőleges helyzetű köracél szelvényhez kapcsolódnak. A hagyományos falazott válaszfalak közül ezeket alkalmazzák a legelterjedtebben.
A monolit válaszfalak helyszínen nedves technológiával készülnek, anyaguk szerint rabic (gipsz- ill. cementrabic) valamint vasbeton anyagúak lehetnek.
Rabic válaszfalak
A régen általánosan alkalmazott rabic válaszfalakat ma többnyire csak íves vagy bonyolult torzfelületű válaszfalak, ill. burkolatok céljára építik. Az általában 5...10 cm vastag, egyoldali zsaluzatot igénylő szerkezeteket a teherhordó falakhoz erősítik.
A körítő falakba és a mennyezetbe rögzített 8 mm átmérőjű köracél keretre 40 x 40 cm lyukbőségű, 5,5 mm átmérőjű ugyancsak köracél rács kerül. Az így kialakított rácsra 1,5 mm átmérőjű 25 mm lyukbőségű rabichálót erősítenek (102. ábra).
Gipszrabic válaszfal esetén a vasbetétek és a háló a korrózió megakadályozására horganyzott kivitelben készül. Cementrabic esetén a vasbetétek nem igényelnek felületkezelést.
Gipszrabic összetétele: homok, mész, gipsz és enyv keveréke.
Cementrabic esetén az összetevők: homok, cement és salak.
A rabic anyagát egyoldali zsaluzat mellett az ellenkező oldalról csapják fel. A rabic válaszfalak kétoldali vakolatot igényelnek. Hátrányuk anyag és helyszíni munka igényük, valamint az alkalmazott nedves technológia.
Vasbeton válaszfalak
Általában 6...15 cm vastagságban készülnek. Lépcsőházi falak, felvonó aknák, tűz- és betörésbiztos helyiségek falaiként előnyösek. A teherhordó szerkezetekbe acéltüskékkel történik a bekötésük. Zsaluzatigényük magas, a nedves technológia hátrányos. Hőtechnikai jellemzőik rosszak, nehezen véshetők, nem szegezhetők. Betörésbiztonsági igény esetén (pl. pénzintézetek esetében) kézenfekvő alkalmazásuk.
Homogén szerkezetű pallós-, panelos válaszfalak
Az üzemi előregyártású válaszfalszerkezetek jelentős csoportja a tömör vagy üreges kialakítású gipsz, könnyűbeton, vagy vasbeton válaszfalelemek. Készülnek nedves hézagolású könnyű pallós előregyártott panelos szerkezetek is (103. ábra).
Jellemzőik:
- - üzemben gyártott, pontos méretű falelemek,
- - a padlóhoz és mennyezethez a szerkezetek általában takarószegéllyel csatlakoznak,
- - vakolást nem igényelnek, tapétázhatók,
- - méreteik és modulkoordináció figyelembevételével alakultak ki,
- - a könnyű pallószerkezetek szállítása, beemelése sérülékeny voltuk miatt nagy gondosságot igényel.
Réteges szerkezetű könnyű szerelt válaszfalak
A szerelt technológiával készülő teherhordó szerkezetek elterjedésével megjelent a térelválasztó szerkezetekkel szemben is a száraz technológiával, alacsony helyszíni élőmunkával való építés igénye.
Az építésiparosítás előrehaladásával számos réteges szerkezetű válaszfal-típus alakult ki. Az előregyártás foka, valamint a flexibilis szerelhetőség szintje szerint a szerelt szerkezetek három fő szerkezeti csoportba sorolhatók, ezek: (104. ábra)
- - vázas,
- - panelos (keretes) és
- - vegyes szerkezetek.
A vázas szerkezeti rendszerű válaszfalak (pl. 105. ábra) az építési helyszínen összeállított függőleges, vagy vízszintes (esetleg mindkét irányú) vázelemekre erősített burkolótáblákkal készülnek. Fokozott akusztikai igény esetén a burkolatok rendszerint két egymástól függetlenített (gyakran egymáshoz képest oldalirányban eltolt) vázoszlopra kerülnek. A szerelt vázas válaszfalak közbenső légrétegébe a hangszigetelés további fokozására hanglágy anyagú paplan függeszthető. A vázelemek közét igény szerint töltik ki, ajtókkal vagy üvegezett, ill. tömör betétekkel. Végleges rögzítésű válaszfalakon kívül átszerelhető válaszfalak is készíthetők vázas rendszerrel.
A panelos szerkezeti rendszerű válaszfalak (pl. 106. és 107. ábra) előregyártott (általában helyiségmagasságú) panelok sorolásával (egymáshoz kapcsolásával és hézagolásával) jönnek létre. A panelos szerelt válaszfalak elemeit rendszerint a magas üzemi készültségi fok jellemzi. A készregyártott panelos válaszfalak szélesebbkörű elterjedését akadályozza, a kötött elemméret és az ezzel összefüggő korlátozott elemválaszték. Áthelyezhető válaszfalak céljára viszont elsősorban a panelos válaszfalak alkalmasak, mert közvetlenül, bontás nélkül illeszthetők a padló-, födém és falszerkezetekhez. A vegyes szerkezetű válaszfalak az előzőekben ismertetett két rendszer kombinációjából jöttek létre, azaz a szerelt vázelemek közé kerülnek az előregyártott válaszfalpanelok.
A szerelt réteges válaszfalak jellemző anyagai a következők:
- - vázelemek: fa, acél, extrudált aluminium profil
- - Burkolólapok: farostlemez, műanyagkötésű forgácslap, cementkötésű forgácslap, acéllemez
- - Burkolólapok: farostlemez, műanyagkötésű forgácslap, cementkötésű forgácslap, acéllemez, aluminiumlemez, műanyaglemez, üvegtábla, gipszkarton lemez, eternit lemez
- - akusztikai betétek: ásványgyapot paplan ill. lemez
Szerelt válaszfalak rögzítése általában a padlóra, ill. mennyezetre erősített vezetőléchez történik. Gyakori rögzítés a feszítéses megoldás is (107. ábra).
Panelos válaszfalaknál a panelok függőleges illesztésénél gyakran a panel vastagságával azonos szélességű hézagot hagynak ki (szalagraszteres alaprajzi rendszer (113. ábra), amit szereléskor bepattintó takaróprofillal zárnak le. Ez a kapcsolati megoldás lehetőséget nyújt az elektromos vezetékek elhelyezésére vagy későbbi azonos típusú válaszfal merőleges csatlakozására.
Súlyosabb berendezési tárgyak felerősítése vázas válaszfal esetén a vázszerkezetre, panelos válaszfalnál az e célra beépített szerelő keretre vagy bordázatra történik.
A könnyű szerelt válaszfalszerkezetek választéka az elmúlt évtizedekben Európában nagymértékben bővült.
A vázas jellegű rétegesen szerelt acélvázas gipszkarton válaszfalak közül hazánkban a legszélesebb körben a KÖZFAL típusú (108. ábra) válaszfalat alkalmazták, szinte kizárólag középületekben. Mivel a Széchenyi István Főiskola oktatási épületében is ez a válaszfal típus került beépítésre, hallgatóink közvetlenül megtapasztalhatják annak előnyeit és hátrányait.
Az acélvázas gipszkarton válaszfalak elterejedt változatát mutatjuk be a 109.ábrán. A kanadai Gyproc válaszfalat egyébként széles körben alkalmazzák Észak-Európában is.
A nemzetközi kitekintés lehetővé tétele érdekében a 110. és 111. ábrán bemutatunk két extrudált aluminium profilt alkalmazó francia válaszfalrendszert. A Sitraplast válaszfalnál alkalmazott aulminiumprofil hasonló a belsőépítészetben, ill. a különböző kis kiállítási pavilonok, standok szerelésénél alkalmazott extrudált profilokra. A rendszer üvegezett elemeket is befogad. A másik francia rendszernél a CLOISALL-nál (111. ábra) megfigyelhető a fal- és padlócsatlakozások igényes megoldása (az áthelyezhetőségre tekintettel) és a hézagtakarók finom lemezrugós bepattintásos rögzítése. Egyébként mindkét francia válaszfaltípus mechanikus feszítő elemekkel csatlakozik a padlóhoz és a mennyezethez.
A hazai könnyű szerelt panelos válaszfalak közül jelentős szerepet játszik a fakeretes és gipsz távtartó bordás PRE-M-ISOL márkanevű gipszkarton válaszfal, amelynek részletei a 112. ábrán tanulmányozhatók.
Vegyes rendszerű könnyű szerelt válaszfalra látható példa a 113. ábrán. Itt a teherviselő, merevítő funkciót a válaszfalban takaróprofilokkal (bepattintható aluminium szelvények) rejtett acél zártszelvényű oszlop látja el. A falelemek szendvicspanelként előre összeállítottak.
A könnyű szerelt válaszfalaknál még említést érdemelnek az ugyancsak szerelt szerkezetű - tárolási és egyúttal térelválasztási funkcióval rendelkező - szekrényfalak (114. ábra). Megjegyezendő, hogy egy megfelelően kitöltött szekrényfal jelentős hangszigetelő képességgel rendelkezhet és alkalmazásával tulajdonképpen megtakarítható egy fix beépítésű válaszfal (azonos bérleményű lakáson belül vagy irodaépületben).
A szerelt válaszfalaknak némiképp szerkezeti rokonai a paravánfalak, amelyeket többnyire egyterű irodákban a tevékenységi körök vizuális lehatárolására alkalmazzák. Szerkezetük, merevítésük a könnyű panelos válaszfalakéhoz hasonló, viszont nem nyúlnak fel a mennyezetig, tehát alaprajzi kialakításuk során kell arra ügyelni (tagolás, hajtogatás), hogy megfelelően stabilak legyenek.